ID # 3167485Model # TUR-24-R-OP-C~DSK-027-H04
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Balanced, forced-air refrigeration system
  • Industry exclusive, 300-series Stainless Steel interior and exterior
  • TrueFlex® shelving system allows for adjustable organization options
  • Environmentally friendly, R600a hydrocarbon refrigerant that improves performance
Current Item
Capacity
Food Safety Certified
YesYes----
Outdoor Rated
YesYes----
Door Color
BlackStainless Steel----
Temperature Range
33 - 47 Degrees33 - 47 Degrees34 - 42 Degrees34 - 60 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
ADA Compliant
NoNoNoNo
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Outdoor Certification
ULULULUL
Refrigerator Capacity
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"24"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"34"35"
Cabinet Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Painted MetalStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Interior Material
Stainless SteelStainless SteelPlasticPlastic
Shelf Material
GlassGlassGlassStainless Steel
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-134aR-600a
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts120 Volts
Amps
1.9 Amps1.9 Amps15 Amps15 Amps
Energy Star Compliant
YesYesNoYes
Sabbath Mode
YesYesNoYes
Hinge Type
Right HingeRight HingeLeft HingeRight Hinge
Door Alarm
YesYesYesYes
Door Storage
NoNoYesYes
Lock
NoYesYesYes
Cutout Depth
24"24"27"24"
Self Closing Door
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
NoYesNoNo
Configuration
Built-InBuilt-InFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Number Of Shelves
Width
23.88"23.88"23.875"23.88"
Height
34.25"34.25"23.75"34.75"
Depth
23.88"23.88"33.75"23.72"