ID # 3162033Model # SUNPLT40
Sunstone 40 Inch Electric Pellet Grill W/ Cold Smoker - SUNPLT40
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Superior Smoking with Built-in Cold-Smoking
  • 918 sq. inches of Grilling, Searing, Smoking, and Slow-Cooking surfaces
  • Sear steaks with direct heat using the adjustable Flame Broiler
Elevate Your Outdoor Cooking with the Sunstone 40 inch Electric Pellet Grill
As grilling season arrives, the Sunstone 40 inch Electric Pellet Grill offers a remarkable way to enhance your outdoor cooking experience. Combining the rich smokiness of a wood-fired grill with the convenience of an electric design, this versatile wood pellet grill is a game-changer. Crafted with top-tier 304 stainless steel, robust insulation, and a spacious cooking area, it promises enduring quality and mouthwatering results every time.
Unleash Culinary Creativity
Premium Construction for Unyielding Performance
Crafted to withstand the test of time, the Sunstone 40 inch Electric Pellet Grill boasts premium 304 stainless steel construction for unparalleled strength. The polished accents add a touch of sophistication to its appearance. The double-lined hood, coupled with the heavy-duty oven-grade braided fire-rope gasket, forms a superior insulation and seal system, retaining heat for optimal cooking.
Ample Cooking Space
User-Friendly Controls and Ignition
Monitor Your Grilling with Precision
Learning Center
Manufacturer Downloads
Warranty
Sunstone Grills offers a limited lifetime warranty on the structure. Labor not included.
Refer to manufacturers manual for full warranty details.
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Does this grill come in 36inch ?Was This Helpful?
Answers:
Hi Red. The Sunstone pellet grill is only available in a 40-inch width.
Asked by Red | Answered by Wesley
Question:
Answers:
Asked by Robertt | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelPowder Coated Steel
Exterior Stainless Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Burger Count
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Fuel Type
PelletsPelletsPelletsPellets
Hopper Capacity
20 Pounds27 Pounds15 Pounds22 Pounds
WiFi/Bluetooth Enabled
Bluetooth OnlyWiFi OnlyNoneWiFi & Bluetooth
Made In USA
NoNoNoNo
Cutout Width
38"37"34 1/4"50 13/16"
Cutout Depth
22"26 3/4"23"24"
Cutout Height
17"16 1/2"16 1/2"36"
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Total Cooking Capacity
918 Sq. Inches1300 Sq. Inches808 Sq. Inches1320 Sq. Inches
Controller Type
DigitalAnalogDigitalSmartPhone App
Max Temperature
800 F700 F700 F500 F
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelBlack
Cooking Grid Dimensions
27 X 19 1/2"32 1/2 X 19"33 X 18"33 X 18"
Spring Assisted Hood
YesNoYesNo
Series
Hybrid Grill Series32"36 InchTimberline XL
Grill Lights
InternalNoneInternal / ExternalInternal / External
Quick Ship
YesYesYesYes
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Main Grilling Area
527 Sq. Inches618 Sq. Inches594 Sq. Inches594 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
392 Sq. Inches570 Sq. Inches214 Sq. Inches363 Sq. Inches
Commercial-Grade Multi-User
YesYesNoNo
Marine Grade
NoYesNoNo
Width
40"39.5"36"71"
Height
30.94"30"31"51"
Depth
30.14"34.5"27"25"