ID # 3149007Model # EF30480E
Eurofase 3000 Watt 480V Heating Element For EF60- EF30480E
Key Features
Voltage: 480V
  • Wattage: 3000 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Free Shipping
Leaves Warehouse24-48 Hours
Material
QuartzQuartzQuartz--
Width
55"55"55"40"
Depth
0.63"0.63"0.63"3"