ID # 3149004Model # EF30277E
Eurofase 3000 Watt 277V Heating Element For EF60 - EF30277E
Key Features
Voltage: 277V
  • Wattage: 3000 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Free Shipping
Leaves Warehouse24-48 Hours
Material
QuartzQuartzQuartz--
Width
55"55"55"40"
Depth
0.63"0.63"0.63"3"