ID # 3148986Model # EF25208E
Eurofase 2500 Watt 208V Heating Element For EF50 Series - EF25208E
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24-48 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Voltage: 208V
  • Wattage: 2500 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Free Shipping
Leaves Warehouse24-48 Hours
Material
QuartzQuartzQuartzQuartz
Width
33"33"33"33"
Depth
0.63"0.63"0.63"0.63"