ID # 3148977Model # EF20240E
Eurofase 2000 Watt 240V Heating Element For EF40 Series - EF20240E
Key Features
Voltage: 240V
  • Wattage: 2000 Watt
  • Medium wave quartz element operates without any harsh glares
  • Quartz Element Rated For 5,000 Hours
Learning Center
Manufacturer Downloads
Free Shipping
Leaves Warehouse24-48 Hours
Material
QuartzQuartzQuartzQuartz
Width
33"33"33"33"
Depth
0.63"0.63"0.63"0.63"