ID # 3148509Model # EF40240B3
Eurofase Mason Series 39-Inch 4000 Watt Dual Element 240V Electric Infrared Patio Heater - Black - EF40240B3
Key Features
Sturdy construction crafted from durable 304 stainless steel
  • 6 Inch Stainless Steel Mounting Kit Included
  • Can be Wall, Pole, or Ceiling Mounted
  • ETL Listed for Indoor or Outdoor Use
  • Approximate 8 x 10 Foot Heat Coverage
The perfect blend of functionality and aesthetics can elevate any outdoor area. Offering a lifestyle experience, these heaters are remarkably precise and versatile. The Eurofase 4000 Watt 240V heater warms an approximate 8 x 10 foot area and is advised to be installed no higher than 10 feet off the ground. Eurofase provides the EF40 series in a standard Black, Stainless Steel or White finish and offers the option to upgrade a custom finish to complement any patio decor. Please verify input voltage with a certified electrician prior to ordering.
Learning Center
Current Item
Fuel Type
ElectricElectricElectricElectric
Style
Wall/Ceiling MountWall/Ceiling MountFreestandingWall/Ceiling Mount
Watts
Mobility
StationaryStationaryPortableStationary
Series
4000 SeriesTungstenPhantomTungsten
Finish
BlackBlackBlackBlack
Volts
240V240V120V240V
Amps
16.7 Amps12.5 Amps15 Amps8.3 Amps
Width
39.37"56"35.56"44"
Grade
Residential / CommercialResidential / CommercialResidential / CommercialResidential / Commercial
Decor Plate Style
Mason------
Marine Grade
No------
Avg Heat Area
Heating Elements
Dual ElementSingle ElementSingle ElementSingle Element
Flush Mount
Not Flush MountFlush MountNot Flush MountFlush Mount
Pole Mount
Optional Pole MountOptional Pole Mount--Optional Pole Mount
Infrared
YesYesYesYes
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Height
8.17"3.5"82"3.5"
Depth
9.4"8.5"24.5"8.5"