ID # 3147282Model # VPMAXX24-N
Vintage 24 Inch Natural Gas Power Maxx Burner - VPMAXX24-N
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
24 inch Natural Gas Power Maxx burner for your custom outdoor kitchen
  • Independently controlled ring burners
  • 20,000 BTU central brass burner and 35,000 BTU stainless steel outer burner
  • 304 stainless steel construction and Included Stainless Steel Cover
Learning Center
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Width
23.938"15.75"15.75"21.5"
Number Of Burners
Double BurnerDouble BurnerDouble BurnerDouble Burner
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Style
Power BurnerPower BurnerPower BurnerPower Burner
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"1 - 16 7/8"1 - 16 7/8"17 - 19 7/8"
Cut Out Height Range
Cut Out Depth Range
20" And Up1 - 19 7/8"1 - 19 7/8"1 - 19 7/8"
Door And Drawer Combo
No------
Made in USA
NoNoNoNo
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
Cut Out Width
21 1/2"14"14"18"
Cut Out Depth
Cut Out Height
Total BTUs
Height
11.06"10.25"9.19"11.4"
Depth
27.25"23.63"23"24.6"