ID # 3146373Model # K-DBC54-BLK-S4
Kalamazoo 54 Inch Grill Head Base Cabinet - Bulk Propane / Natural Gas - K-DBC54-BLK-S4
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Hand-crafted stainless steel cabinet bodies with stainless steel hardware
  • Designed to fit a uniform 30-inch deep system
  • Fully assembled and ready to install
  • Made of commercial-grade 304 stainless steel
Base Cabinet for 54 (1372 mm) Built-in Gas Grill Head. Configured for bulk liquid propane or natural gas. Grill head not included. 304 stainless steel.
Learning Center
Product Videos
Warranty
Full Two Year Warranty
Limited 25 Year Warranty
Limited 5 Year Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse24 Hours
Sale
View Item
Exterior Material
304 Stainless SteelStainless SteelStainless Steel304 Stainless Steel
Grill Placement
Center----Center
Include Side Burner?
NoNoNoNo
Include Refrigerator?
NoYesYesNo
Include Sink?
NoYesYesNo
Include Trash Bin?
NoNoNoNo
Storage Type
Door----Door
Finish
Stainless Steel----Stainless Steel
Cabinet Type
Grill CabinetCorner CabinetRefrigeration CabinetGrill Cabinet
Counter Top Color
Stainless SteelWhiteWhiteStainless Steel
Width
54"63"86"54"
Height
12"49"41"--
Depth
25.45"73"23"--