ID # 3146085Model # KD-30-4-IPE-S4
Kalamazoo Arcadia 30 Inch Cabinet - Drawers Over Doors - Ipe Finish - KD-30-4-IPE-S4
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Hand-crafted stainless steel cabinet bodies with stainless steel hardware
  • Designed to fit a uniform 30-inch deep system
  • Fully assembled and ready to install
  • Made of commercial-grade 304 stainless steel
Arcadia Series Two-Drawers-Over-Double-Doors Cabinet. 30 (762 mm) wide. Oiled Ipe wood finish. 304 stainless steel.
Learning Center
Product Videos
Warranty
Full Two Year Warranty
Limited 25 Year Warranty
Limited 5 Year Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Exterior Material
304 Stainless Steel304 Stainless Steel316L Stainless Steel316L Stainless Steel
Include Side Burner?
NoNoNoNo
Include Refrigerator?
NoNoNoNo
Include Sink?
Include Trash Bin?
Storage Type
DrawerDoorDoorDoor
Finish
Ipe WoodStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cabinet Type
Storage CabinetWarming CabinetGrill CabinetStorage Cabinet
Island Size
30"24"--39"
Counter Top Color
Stainless Steel--Stainless Steel--
Width
30"24"54"39"
Height
34.75"34.75"--34.75"
Depth
30"30"--30"