ID # 3146034Model # KD-24-1W-IPE-M6
Kalamazoo Arcadia 24 Inch Waste & Recycling - Pull-Out - Ipe Finish - Marine-Grade - KD-24-1W-IPE-M6
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
8-12 Weeks
  • Fully assembled and ready to install
  • Made of marine-grade 316 stainless steel
Arcadia Series Waste and Recycling Cabinet. 24 (610 mm) wide, pull-out, two-bin. Oiled Ipe wood finish. Marine-grade stainless steel.
Learning Center
Manufacturer Downloads
Exterior Material
316L Stainless Steel304 Stainless Steel316L Stainless Steel316L Stainless Steel
Include Trash Bin?
YesNoNoNo
Storage Type
DoorDoorDoorDoor
Cabinet Type
Trash Bin CabinetWarming CabinetGrill CabinetStorage Cabinet
Island Size
24"24"--39"
Width
24"24"54"39"
Height
34.75"34.75"--34.75"
Depth
30"30"--30"