ID # 3145944Model # KD-12-1P-IPE-M6
Kalamazoo Arcadia 12 Inch Cabinet - Pull-Out - Ipe Finish - Marine-Grade - KD-12-1P-IPE-M6
This item does not qualify for our Simple Shipping program.
This item leaves our warehouse within
12-16 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Hand-crafted stainless steel cabinet bodies with stainless steel hardware
  • Designed to fit a uniform 30-inch deep system
  • Fully assembled and ready to install
  • Made of marine-grade 316 stainless steel
Arcadia Series Narrow Rack. 12 (305 mm) wide, pull-out. Oiled Ipe wood finish. Marine-grade stainless steel.
Learning Center
Manufacturer Downloads
Product Videos
Warranty
Full Two Year Warranty
Limited 25 Year Warranty
Limited 5 Year Warranty
Refer to the manufacturer's manual for full warranty details.
Related Departments
Exterior Material
316L Stainless Steel316L Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Include Side Burner?
NoNoNoNo
Include Refrigerator?
NoNoNoNo
Include Sink?
Include Trash Bin?
Storage Type
DrawerDoorDoorDoor
Finish
Ipe WoodStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cabinet Type
Storage CabinetGrill CabinetWarming CabinetStorage Cabinet
Island Size
12"--24"39"
Counter Top Color
Stainless SteelStainless Steel----
Width
12"54"24"39"
Height
34.75"--34.75"34.75"
Depth
30"--30"30"