ID # 3145524Model # EMCHDZ42-NG
Sunstone Series 42 Inch Natural Gas Hybrid Dual Zone Charcoal/Wood Burning Grill - EMCHDZ42-NG
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Limited Lifetime Warranty Construction
  • Combined 35,000 BTU Burners
  • Dual Zone Height Adjustable Burn Trays
  • Burn Charcoal or Wood Logs in Drawers
  • Dual Left & Right Back Hood Louver Venting
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
39 1/2 X 19 1/2"33 1/2 X 19 1/2"39 1/2 X 19 1/2"--
Number Of Main Burners
2 Burners4 Burners5 Burners--
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne Infrared--
Class
PremiumPremiumPremium--
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Sunstone Series Hybrid GrillsRubyRuby--
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-In--
Made In USA
NoNoNo--
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")--
Hose Included
Yes------
Commercial
YesNoNo--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Marine Grade
No------
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless Steel--
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / External--
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoNoYes--
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNone--
Cutout Width
39 1/2"33 1/2"39 1/2"--
Cutout Depth
22"22"22"--
Cutout Height
12 3/4"10"10"--
Quick Ship
YesYesYes--
Thermometer
AnalogAnalogAnalog--
Rotisserie Kit
NoAvailableYes--
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Flame Tamer Material
Cooking Grate Material
Heat Zone Separators
YesNoNo--
Main Grilling Area
770 Sq. Inches653 Sq. Inches770 Sq. Inches--
Ignition Type
Single SparkFlame ThrowerFlame Thrower--
Secondary Grilling Area
158 Sq. Inches184 Sq. Inches217 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoNoNo--
Total Grilling Area
928 Sq. Inches------
Smoker
Spring Assisted Hood
Width
42"36"42"163"
Height
28"22"22"34.5"
Depth
27.13"27"27"28.25"