ID # 3144303Model # AXE-30GT-LP-SM9005
Alfresco 30-Inch Propane Griddle in Jet Black Matte - AXE-30GT-LP-SM9005
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Dual-zone thermostatic controls deliver precise, even heat across the full griddle surface
  • Stainless steel cover
  • High BTU zone delivers intense heat for rapid searing or stir fry
  • Full 500 sq in cooking surface offers ample area for multiple dishes and efficient meal prep
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Rebate
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxury--Luxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AXEAffinityAsado--
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesNo
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
NoneNoneExternalExternal
Hamburger Data
1932----
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
29 1/4"27 9/16"29"28 1/2"
Cutout Depth
Cutout Height
Quick Ship
YesNoNoNo
Total Cooking Capacity
500 Sq. Inches650 Sq. Inches495 Sq. Inches482 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cast Stainless SteelSeasoned SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
27 1/2 X 17"30 Inch Diameter27 1/2 X 18"--
Thermometer
AnalogNoneNoneNone
Width
30"36.156"30"30"
Height
10.81"11.375"13.56"14.71"
Depth
23.69"36.535"27.88"29.74"