ID # 3144291Model # AXE-30GT-LP-S7004
Alfresco 30-Inch Built-In Propane Griddle in Signal Gray - AXE-30GT-LP-S7004
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Does this unit need a jacket for combustible installation?Was This Helpful?
Answers:
Hi Bobby. Per Alfresco: This appliance (Griddle) can be located in a combustible construction ONLY if the proper cutout as shown in the specification sheet is followed. However, the countertop surface and any structure above the countertop must be made of non-combustible materials with a minimum clearance of 3” around the Griddle to allow heat to escape freely while cooking.
Asked by Bobby | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Primary Color
GrayStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cutout Width
28 1/4"27 9/16"29"28 1/2"
Cooking Grid Dimensions
27 1/2 X 17"30 Inch Diameter27 1/2 X 18"--
Width
30"36.156"30"30"
Height
10.81"11.375"13.56"14.71"
Depth
23.69"36.535"27.88"29.74"