ID # 3143841Model # ALXE-56-LP-S2005
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 18,500 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated 20,000 BTU Side Burner with Recessed, Sealed Top and Stainless Steel Cover
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEAIPGHestanALXE
Made In USA
YesYesMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoYesNoNo
Series
56 Inch36 Inch42 Inch56 Inch
Side Burner
Side Burner----Side Burner
Primary Color
OrangeStainless SteelOrangeOrange
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Cutout Width
54 1/2"34 1/2"41"54 1/2"
Cutout Depth
23"23"23 1/2"23"
Cutout Height
10 1/4"10 13/16 Inchs12"10 1/4"
Quick Ship
No--YesNo
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches888 Sq. Inches1064 Sq. Inches1124 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"31 3/4 X 19"36 1/2 X 21 3/16"37 1/4 X 19"
Thermometer
AnalogDigitalAnalogAnalog
Width
56"36.00"42"56"
Height
26"26.06"29.5"26"
Depth
26.81"27.19"32.437"26.81"