ID # 3143427Model # ALXE-42SZ-LP-S7004
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEProfessionalProfessionalALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoYesYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch56 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
GrayStainless SteelGrayGray
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
40 1/2"41"41"54 1/2"
Cutout Depth
23"24 1/2"24 1/2"23"
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches1124 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"39 X 21"37 1/4 X 19"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"56"
Height
26.06"25"25"26"
Depth
26.81"28.38"28.38"26.81"