ID # 3002778Model # EMBR42-LP
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Ceramic infrared rotisserie burner with easy to use touch-sensitive power function
  • Dual 20-watt under-hood halogen lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Easy to open spring-assist hood
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners4 Burners3 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireProfessionalAspire--
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoYesNoYes
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoYes
Cutout Width
41"41"41"40 1/4"
Cutout Depth
23 1/2"24 1/2"23 1/2"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoYesNo
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches760 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"38 X 20"
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
774 Sq. Inches855 Sq. Inches774 Sq. Inches760 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches345 Sq. Inches219 Sq. Inches369 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesNoYes
Smoker
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
27.187"25"27.187"26.39"
Depth
28.312"28.38"28.312"29.64"