ID # 3143415Model # ALXE-42SZ-LP-S3027
Rebate
FREE Accessory with the purchase of ANY Alfresco Grill
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and Dual 18,500 BTU Infrared Burner
  • Smoker System with 5,000 BTU Dedicated Burner and Drawer for Wood Chips or Herbs
  • 3-Position Warming Rack Stores Up and Out of the Way when Rotissing
  • Dual Integrated High-Intensity Halogen Work Lights
  • Grill Cover Included
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEProfessionalProfessionalAspire
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
NoYesYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
RedStainless SteelRedRed
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Cutout Width
40 1/2"41"41"41"
Cutout Depth
23"24 1/2"24 1/2"23 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoNo
Total Cooking Capacity
770 Sq. Inches1200 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches
Cooking Grate Material
Cooking Grid Dimensions
37 1/4 X 19"39 X 21"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"42"
Height
26.06"25"25"27.187"
Depth
26.81"28.38"28.38"28.312"