ID # 3142971Model # ALXE-36SZ-NG-SM9005
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners--
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredAll Infrared--
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Collection
ALXEAspireProfessionalALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNoNo--
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYes--
Cutout Width
34 1/2"35"35"34 1/2"
Cutout Depth
23"23 1/2"22"23"
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches830 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesNoYes--
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
18-SR Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic Infrared--
Flame Tamer Material
CeramicCeramic----
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
660 Sq. Inches647 Sq. Inches640 Sq. Inches--
Ignition Type
Continuous SparkHot SurfaceHot Surface--
Flash Tubes
NoNoYes--
Smoker
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"36"36"
Height
26"27.187"24.75"26"
Depth
26.81"28.312"25.38"26.81"