ID # 3142965Model # ALXE-36SZ-NG-S9005
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Collection
ALXEAspireProfessionalALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
34 1/2"35"35"34 1/2"
Cutout Depth
23"23 1/2"22"23"
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches830 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
36"36"36"36"
Height
26"27.187"24.75"26"
Depth
26.81"28.312"25.38"26.81"