ID # 3142773Model # ALXE-36-LP-S5002
Alfresco ALXE 36-Inch Built-In Propane Grill With Rotisserie in Ultramarine Blue - ALXE-36-LP-S5002
Key Features
Integrated Rotisserie System with Built-In Motor and 18,500 BTU Infrared Burner
Class
LuxuryPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
ALXEAspireProfessionalALXE
Made In USA
YesMade In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
34 1/2"35"35"34 1/2"
Cutout Depth
23"23 1/2"22"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
660 Sq. Inches830 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches
Cooking Grid Dimensions
31 5/16 X 19"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
36"36"36"36"
Height
26"27.187"24.75"26"
Depth
26.81"28.312"25.38"26.81"