ID # 3002700Model # EMBR36-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners--
Class
PremiumPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireAspireProfessionalALXE
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesYes--
Commercial
NoNoYesNo
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne Infrared--
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYes--
Cutout Width
35"35"35"34 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"22"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches830 Sq. Inches935 Sq. Inches660 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"30 1/2 X 21 3/16"33 X 18 1/2"31 5/16 X 19"
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
647 Sq. Inches647 Sq. Inches640 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches183 Sq. Inches295 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoNoYes--
Smoker
NoNoYes--
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
36"36"36"36"
Height
27.187"27.187"24.75"26"
Depth
28.312"28.312"25.38"26.81"