ID # 3139332Model # HP24BM-4-1LL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Hinge Type:Left Hinge
Lock:Yes
Major appliance Protection Plan:Decline Protection
photo of an expert
Ask an Expert
Buy with confidence.
Key Features
Marine Grade stainless steel interior and exterior
  • Features Perlick's exclusive RAPIDcool forced-air refrigeration system
  • Temperature range: 33° - 48°F (.5° - 8.8°C)
  • Industry Exclusive full-extension refrigerator shelves provide easy access
Legal disclaimers and warnings
Learning Center
Manufacturer Downloads
Current Item
Capacity
Number of Zones
SingleSingleSingleSingle
Temperature Range
33 - 48 Degrees33 - 48 Degrees33 - 48 Degrees33 - 48 Degrees
Counter Depth
Counter DepthCounter DepthCounter DepthCounter Depth
Venting
Front VentingFront VentingFront VentingFront Venting
Ul Approved
YesYesYesYes
Commercial
NoNoNoNo
Cutout Width
24"24"24"15"
Cutout Height
34 1/2"34 1/2"34 1/2"34 1/2"
Outdoor Certification
ULULULUL
Color
Stainless SteelCustom PanelStainless SteelStainless Steel
Collection
Signature SeriesSignature SeriesSignature SeriesSignature Series
Hinge Type
Left HingeRight HingeRight HingeRight Hinge
Door Type
DoorDoorDoorDoor
Glass Door
NoNoNoYes
Lock
YesYesNoYes
Cutout Depth
24"24"24"24"
Refrigeration Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Unit Size
CompactCompactCompactCompact
Energy Star Compliant
YesYesYesYes
Self Closing Door
Defrost Type
AutomaticAutomaticAutomaticAutomatic
Cooling System
CompressorCompressorCompressorCompressor
Shelf Material
WireWireWireWire
Door Handle Type
Straight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel BarStraight Towel Bar
Can Capacity
Wine- Bottle Capacity
Rack Type
ExtensionExtensionExtensionExtension
Cabinet Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Exterior Material
Interior Material
Cooling Type
Forced AirForced AirForced AirForced Air
Refrigerant Type
R-600aR-600aR-600aR-600a
Ambient Temperature Range
40 - 105 Degrees40 - 105 Degrees40 - 105 Degrees40 - 105 Degrees
Control Type
DigitalDigitalDigitalDigital
Volts
115 Volts115 Volts115 Volts115 Volts
Amps
1.9 Amps1.9 Amps1.9 Amps2.8 Amps
ADA Compliant
NoNoNoNo
Sabbath Mode
Door Alarm
Door Storage
Width
23.88"23.88"23.88"14.88"
Height
34.25"34.25"34.25"34.25"
Depth
24"24"24"24"