ID # 3134700Model # FDUF43CSA
Furrion Aurora 43 Inch Full Shade Smart 4K LED Outdoor TV - FDUF43CSA
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
TV comes with integrated smart functionality for streaming shows & movies
  • Watch anything in the backyard! TV is designed for full sun areas
  • Withstands all kinds of weather; Operating temperatures from -24 degrees F to 122 degrees F
  • Ultra-high-definition picture of this TV provides vivid colors and rich contrast
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
TV Type
LEDLEDLEDLED
Screen Size
43"43"43"43"
Screen Resolution
2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD
Smart TV
YesYesNoYes
Mount Type
No MountWall MountNo MountNo Mount
HDMI Inputs
3433
Size
43 Inch43 Inch43 Inch43 Inch
Screen Refresh Rate
60 Hz120 Hz60 Hz60 Hz
Mount Pattern
200 X 200100 X 200200 X 200200 X 200
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Aspect Ratio
Maximum Resolution
3840 X 21603840 X 21603840 X 21603840 X 2160
Dynamic Contrast Ratio
USB Port
Sun Exposure
ShadePartial SunShadePartial Sun
Component Video Inputs
None--1None
Composite Inputs
1--11
PC Input
NoYesYesNo
RF Antenna Input
Yes--YesYes
Audio Outputs
1--21
Speaker Output Power
16W--40W16W
Ethernet Port
YesYesYesYes
Operating Temperature
-4 To 122-22 To 125-24 To 104-4 To 122
Non Operating Temperature
-24 To 122---24 To 140-24 To 122
Series
AuroraG200VerandaAurora
Width
38.43"37.6"38.67"38.43"
Height
23.07"22"22.77"23.07"
Depth
4.61"2.8"3.4"4.61"