ID # 3044709Model # SB-V-43-4KHDR-BL
SunBriteTV Veranda Series 43 Inch Full Shade 4K LED HDR Outdoor TV - Black - SB-V-43-4KHDR-BL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Weatherproof remote control and built-in 20-Watt speakers are included
Enjoy a crisp 4K picture from the comfort of your patio with this black 43 inch outdoor TV from SunBriteTV. The 4K technology provides dramatic detail with 4 times the resolution of conventional HD, while the LED backlighting allows you to watch with ease. The full High Dynamic Range (HDR) support offers a wider range of colors than standard TVs, delivering a vibrant picture to your outdoor space. The screen delivers a picture 50 percent brighter than an indoor TV, making this TV suitable for outdoor full-shade conditions, such as a covered patio. This TV is built for permanent outdoor installation with a durable aluminum casing to protect against weather and insects. The thin and sleek appearance will add a stylish modern touch to any outdoor area. Built-in down-firing, 20-watt speakers are included, as well as a media bay to house your favorite streaming devices. This TV features 3 HDMI ports and 1 USB input so it is compatible with 4K sources and gives you a variety of connectivity options. The TV is compatible with VESA, a mounting pattern used universally across the industry, so mounting is easy and convenient.
Customer Reviews
4
1 reviews
HFMiami
Miami, Florida
Dec 1, 2021
Sunbrite 43 inch TV
Was This Helpful?
Questions & Answers
Question:
Can I use my roku with this device, assuming I have internetWas This Helpful?
Answers:
Hi Denise. Absolutely!
Asked by Denise | Answered by Joey, BBQGuys Expert
Question:
Can you use a sunbrite soundbar with this tv?Was This Helpful?
Answers:
Asked by Chuck | Answered by Rosa
Compare Similar Items
Current Item
TV Type
LEDLEDLEDLED
Screen Size
43"43"43"43"
Screen Resolution
2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD2160p/4K Ultra HD
Smart TV
NoYesYesYes
Mount Type
No MountNo MountWall MountNo Mount
HDMI Inputs
3343
Size
43 Inch43 Inch43 Inch43 Inch
Screen Refresh Rate
60 Hz60 Hz120 Hz60 Hz
Mount Pattern
200 X 200200 X 200100 X 200200 X 200
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Aspect Ratio
Maximum Resolution
3840 X 21603840 X 21603840 X 21603840 X 2160
Dynamic Contrast Ratio
USB Port
Sun Exposure
ShadePartial SunPartial SunShade
Component Video Inputs
1None--None
Composite Inputs
11--1
PC Input
YesNoYesNo
RF Antenna Input
YesYes--Yes
Audio Outputs
21--1
Speaker Output Power
40W16W--16W
Ethernet Port
YesYesYesYes
Operating Temperature
-24 To 104-4 To 122-22 To 125-4 To 122
Non Operating Temperature
-24 To 140-24 To 122---24 To 122
Series
VerandaAuroraG200Aurora
Size Range
Width
38.67"38.43"37.6"38.43"
Height
22.77"23.07"22"23.07"
Depth
3.4"4.61"2.8"4.61"