ID # 3118134Model # BLZ-26-PZOVN-LP
Blaze 26-Inch Built-In Propane Outdoor Oven W/ Rotisserie - BLZ-26-PZOVN-LP
Free Shipping
In Stock
This item leaves our warehouse within
24 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
  • Bake anything from cookies and cakes to casseroles and rib roasts all in your backyard
  • Unique vertical rotisserie is ideal for roasting the juiciest, mouth-watering meats
  • Wide temperature range for cooking both low-and-slow pork butt or crispy thin-crust pizza
  • Pizza stone and meat probes included, so you can start cooking immediately
Cooking Versatility Even Indoor Ovens Struggle to Match
Vertical Rotisserie for Multi-Functional Cooking
From Low-and-Slow to Searing Heat
360-Degree Rotating Pizza Stone
Stylish Stainless Steel Construction
Related Departments
Buying Options
Customer Reviews
5
1 reviews
Rick
Woodlands, TX
Aug 18, 2023
This thing does it ALL!
Was This Helpful?
Questions & Answers
Question:
Framers are needing the specs for the oven so we can get the accurate opening.Was This Helpful?
Answers:
Asked by Kathy | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Fuel Type
PropanePropanePropane
Class
PremiumPremium--
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-In
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneBluetooth OnlyBluetooth Only
Cutout Width
24 1/2"24 1/2"31 1/4"
Cutout Depth
24 5/16"24 5/16"23 1/2"
Cutout Height
Number Of Burners
3 Burners3 BurnersSingle Burner
Made In USA
NoNoYes
Interior Material
Pizza Count
111
Opening Dimensions
21"21"19"
Cooking Grid Dimensions
20 1/2 X 16 4/5"20 1/2 X 16 4/5"18 X 18"
Primary Color
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Total Cooking Capacity
688 Sq. Inches688 Sq. Inches324 Sq. Inches
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalNone
Quick Ship
YesYesYes
Max Temperature
550 F550 F700 F
Total Btus
Cooking Grate Material
Thermometer
YesYesYes
Commercial-Grade Multi-User
NoNo--
Lights
Marine Grade
NoNoNo
Commercial Certification
CSACSA--
Door Material
GlassGlassStainless Steel
Burner Material
Front Shelf
NoNoNo
Width
26.06"26"34.125"
Height
23.25"23.25"19.5"
Depth
29"29.1875"35"