ID # 3109356Model # DHTG32-KL
Delta Heat 32-Inch Built-In Propane Teppanyaki Griddle - Black Control Panel - DHTG32-KL
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA with 304 stainless steel for maximum strength and durability
  • Commercially powder coated black 304 stainless steel control panel
  • Two 18 gauge stainless steel U-burners combined 37,000 BTU
  • Solid 5/16 stainless steel griddle surface
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Answers:
Asked by Chris | Answered by Wesley
Question:
Does the Delta Heat 32" teppanyaki come with a removable lid, or is one available for purchase?Was This Helpful?
Answers:
Hi S. Delta Heat does include a stainless stee cover with the Teppanyaki grill
Asked by S. | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
View Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
30 X 16"--30 X 16"30 X 16"
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesNoYesYes
Series
32 Inch--32 Inch32 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableNot AvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Black--Stainless SteelWhite
Grill Lights
ExternalExternalExternalExternal
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoNoNoNo
Cutout Width
30 1/2"28 1/4"30 1/2"30 1/2"
Cutout Depth
19 3/4"21 7/8"19 3/4"19 3/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Thermometer
NoneNoneNoneNone
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
480 Sq. Inches495 Sq. Inches480 Sq. Inches480 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless SteelStainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Ignition Type
Continuous SparkFlame ThrowerContinuous SparkContinuous Spark
Flash Tubes
NoYesNoNo
Width
32"30"32"32"
Height
11"12"11"11"
Depth
24"28"24"24"