ID # 3109308Model # DHBQ32R-KL
Delta Heat 32-Inch 3-Burner Built-In Propane Grill w/ Rotisserie - Black Control Panel - DHBQ32R-KL
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA with 304 stainless steel for maximum strength and durability
  • Commercially powder coated black 304 stainless steel control panel
  • 18 gauge stainless steel U-Burners and ceramic briquettes distribute radiant heat evenly
  • Interior halogen lights illuminate the main cooking surface for nighttime grilling
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
What gas line do i need to connect Delta Heat 32" natural gas? ThxWas This Helpful?
Answers:
Asked by R | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
30 X 17 1/2"30 X 17 1/2"30 13/16 X 19 15/16"29 1/2 X 18"
Class
PremiumPremiumLuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsNoNo
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
YesYesNoNo
Series
32 Inch32 Inch34 Inch32 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlackBlackStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cutout Width
30 1/2"30 1/2"32 1/4"30 3/4"
Cutout Depth
19 3/4"19 3/4"23 5/8"21 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Total Cooking Capacity
764 Sq. Inches764 Sq. Inches816 Sq. Inches715 Sq. Inches
Main Grilling Area
525 Sq. Inches525 Sq. Inches615 Sq. Inches531 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Stainless SteelStainless Steel304 Cast Stainless Steel304 Cast Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicStainless SteelStainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Rotisserie Kit
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoNoYesYes
Ignition Type
Continuous SparkContinuous SparkFlame ThrowerFlame Thrower
Secondary Grilling Area
239 Sq. Inches239 Sq. Inches201 Sq. Inches184 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
NoNoNoNo
Spring Assisted Hood
YesYesNoYes
Width
32"32"34"32.5"
Height
23.25"23.25"24.25"22.5"
Depth
24.5"24.5"28.38"27"