ID # 3074866Model # BFG30-ACBI
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Fully waterproof cover is constructed from PVC material with polyester backing
  • UV Level 4 rating protects the cover from fading in the sun
  • Features Anti-Cold-Crack resistance for colder climates
  • Built-in innerflow section ensures cover remains mildew and mold free
Related Departments
Current Item
Cover Type
Grill CoverGrill CoverGrill CoverGrill Cover
Grill Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InFreestanding
Cover Width
31"37"49"100"
Cover Height
12"25"31"50"
Cover Depth
27"27"31"30"
Material
VinylVinylVinylCanvas
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Grill Model
30 Inch36 InchE-790 & A-790Mont Alpi 805 Island Grills
Collection
Series 9Series 7----
Grill Type
Gas Grills & SmokersGas Grills & SmokersGas Grills & SmokersGas Grills & Smokers
Accessory Type
Cleaning & MaintenanceCleaning & MaintenanceCleaning & MaintenanceCleaning & Maintenance
Grill Brand
DCSDCSFire MagicMont Alpi
Shape
RectangularRectangularRectangularRectangular
Width
31"37"2"100"
Height
11.5"24.5"12.75"30"
Depth
26.5"26.5"12.75"50"