ID # 3074812Model # WD1-30-SSOD
DCS 30-Inch Outdoor Warming Drawer - WD1-30-SSOD
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
Keeps food safely warm until you are ready to eat
  • Generous 1.6 cubic foot capacity holds up to 6 standard dinner plates
  • Removable stainless steel shelf/tray for easy cleaning
  • UL approved for outdoor use
  • Thermostatically controlled temperature range of 140 F - 230 F for precise food warming
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
How do you secure this model to the cabinetsWas This Helpful?
Answers:
Asked by Bill Shamot | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
Cut Out Height
11 3/4"10"14 1/2"10"
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"20 - 29 7/8"30" And Up20 - 29 7/8"
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Made in USA
NoMade In The USA With Globally Sourced PartsYesNo
Class
PremiumPremiumPremiumPremium
Number Of Drawers
1111
Mounting Type
RaisedRaisedFlush--
Cut Out Width
Cut Out Depth
Width
30"30"20.75"27.5"
Cut Out Height Range
Main Category
Storage--StorageStorage
Primary Color
Orientation
HorizontalHorizontalHorizontal--
Height
16"11.5"27"14.5"
Depth
26.18"21.25"38"32.5"