ID # 3074788Model # ADN1-20X24
DCS 24-Inch Single Access Door - Horizontal - ADN1-20X24
Rebate
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Allows for easy access to the area beneath the built in barbecue grill
  • Ideal place for storing BBQ accessories and grilling tools
  • Features built-in condiment shelves on each door
  • Same sleek, brushed stainless steel design as DCS Professional grills
  • Constructed from durable 304-grade stainless steel
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse24 Hours
Rebate
Leaves Warehouse24 Hours
View Item
Cut Out Height
20"18 1/4"15"20"
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"30" And Up30" And Up20 - 29 7/8"
Made in USA
NoMade In The USA With Globally Sourced PartsYesNo
Class
PremiumStandardPremiumPremium
Number Of Doors
1222
Mounting Type
RaisedRaisedFlushRaised
Cut Out Width
22"35 3/4"30"28"
Width
24"39.38"33"30"
Cut Out Height Range
19 - 20 7/8"13 - 18 7/8"21" And Up19 - 20 7/8"
Includes Trash Bin
NoNo--No
Door And Drawer Combo
NoNoNoNo
Main Category
StorageStorageStorageStorage
Includes Tank Holder
NoNoNoNo
Includes Paper Towel Holder
NoYesNoNo
Primary Color
Orientation
HorizontalHorizontalHorizontalHorizontal
Storage Type
Open--OpenOpen
Hinge Type
Left Hinged------
Height
21.87"22"18"21.87"
Depth
6.25"4"--6.25"