ID # 3074755Model # BFGC-30BGD-N
DCS Liberty 30-Inch Built-In Natural Gas Double Side Burner And Griddle - BFGC-30BGD-N
Key Features
Large non-stick griddle surface is perfect for cooking pancakes, bacon and more
  • Two 17,000 BTU sealed burners allow you to prepare multiple dishes at once
  • Rugged cast iron cooking grids distribute heat evenly
  • Removable stainless steel drip tray for easy cleaning and maintenance
  • Push and turn ignition system similar to an indoor range for easy start-up
The Liberty side burner and griddle gives you the freedom to prepare dishes not typically cooked outside such as pancakes, bacon or omelets. This unit features two 17,000 BTU side burners, a 12,000 BTU (15 in. X 11 in. ) griddle plate with Blanchard Ground non-stick surface, push and turn ignition and comes with two flat, and stainless steel covers which cover the surface areas. The griddle plate offers a removable grease trough in the front of the unit to allow for grease to be captured.
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
can this be converted to LP from NG?Was This Helpful?
Answers:
Hi Doug. DCS does offer conversion kits for most appliances.
Asked by Doug | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse1-3 Business Days
Rebate
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Liberty SystemHestan--Series 9
Width
28.5"23.25"24"30"
Number Of Burners
Double BurnerDouble BurnerDouble BurnerTriple Burner
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Style
ConventionalPower BurnerPower BurnerConventional
Cut Out Width Range
20 - 29 7/8"20 - 29 7/8"20 - 29 7/8"20 - 29 7/8"
Cut Out Height Range
Cut Out Depth Range
20" And Up20" And Up20" And Up20" And Up
Includes Trash Bin
No------
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Includes Tank Holder
No------
Includes Paper Towel Holder
Made in USA
NoYesMade In The USA With Globally Sourced PartsNo
Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Primary Color
Cut Out Width
Cut Out Depth
Cut Out Height
Total BTUs
Height
10.06"11.13"12"10.5"
Depth
25.5"22.5"23"26.875"