ID # 3066230Model # TE1BQ42RS-N
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Related Departments
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
38 X 20"36 1/2 X 21 3/16"37 3/4 X 19"36 1/2 X 21 3/16"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Eagle OneHestanAIPGHestan
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesNoNoNo
Commercial
YesNoYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners4 Burners3 Burners4 Burners
Infrared Main Burner
One InfraredOne InfraredAvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelBlue
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cutout Width
40 1/4"41"40 1/2"41"
Cutout Depth
24 1/4"23 1/2"23"23 1/2"
Cutout Height
11 3/4"12"10 13/16 Inchs12"
Quick Ship
NoYes--No
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneBluetooth OnlyNone
Thermometer
DigitalAnalogDigitalAnalog
Total Cooking Capacity
760 Sq. Inches1064 Sq. Inches987 Sq. Inches1064 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Main Grilling Area
760 Sq. Inches782 Sq. Inches717 Sq. Inches782 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes------
Flame Tamer Material
CeramicCeramicRadiant GlassCeramic
Smoker
YesNoYesNo
Spring Assisted Hood
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel321 Stainless Steel304 Stainless Steel321 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
YesNoNoNo
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
369 Sq. Inches282 Sq. Inches270 Sq. Inches282 Sq. Inches
Flash Tubes
Width
42"42"42.00"42"
Height
26.39"29.5"26.06"29.5"
Depth
29.64"32.437"27.19"32.437"