ID # 2960451Model # GABR42-NG-BU
Hestan 42-Inch Built-In Natural Gas Grill W/ Rotisserie - Prince - GABR42-NG-BU
Rebate
Buy a Hestan Grill, Get 15% Off Additional Qualifying Products
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Motion-activated Stadium under-hood lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Durable powder coated stainless steel panels in Prince signature color finish
Related Departments
Current Item
Number Of Main Burners
4 Burners4 Burners3 Burners3 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
HestanHestanAIPGAIPG
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsMade In The USA With Globally Sourced PartsYesYes
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
NoNoNoNo
Commercial
NoNoYesYes
Series
42 Inch42 Inch42 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredAvailableAvailable
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlueStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"36 1/2 X 21 3/16"37 3/4 X 19"31 3/4 X 19"
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneBluetooth OnlyBluetooth Only
Cutout Width
41"41"40 1/2"34 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"23"23"
Cutout Height
12"12"10 13/16 Inchs10 13/16 Inchs
Quick Ship
NoYes----
Total Cooking Capacity
1064 Sq. Inches1064 Sq. Inches987 Sq. Inches888 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesYesYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
321 Stainless Steel321 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicRadiant GlassRadiant Glass
Cooking Grate Material
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
782 Sq. Inches782 Sq. Inches717 Sq. Inches603 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
282 Sq. Inches282 Sq. Inches270 Sq. Inches225 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
NoNoYesYes
Spring Assisted Hood
Thermometer
AnalogAnalogDigitalDigital
Width
42"42"42.00"36.00"
Height
29.5"29.5"26.06"26.06"
Depth
32.437"32.437"27.19"27.19"