ID # 3063550Model # BBQ-KHM-18-CI
Limited Supply
This item leaves our warehouse within
24 Hours
Frequently Bought Together
Key Features
Thick cast iron provides excellent heat retention
  • Grate serves steak house quality sear marks
  • Includes one half moon cast iron cooking grate
  • Works with Kamado Joe Classic I, II, III and Big Green Egg Large kamado grills
Warranty
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
What is the difference between the 40 dollar and the 29dollar half moon grateWas This Helpful?
Answers:
Hi Jim. The BBQGuys Signature Half-Moon grate is porcelain-coated cast iron.
Asked by Jim | Answered by Wesley
Question:
Will two 18" half moon cast iron grill grates fit in a Weber original kettle? (18.5") I wanted to upgrade the original wire grate to cast iron and 2 pieces sounds much lighter each piece, than one big 18" grate.Was This Helpful?
Answers:
Hello! Yes, these will fit the Weber 18" Original Kettle Grill.
Asked by Charcoal guy | Answered by Kaylin
Compare Similar Items
Current Item
Leaves Warehouse7-10 Business Days
View Item
Grill Brand
UniversalGrillProBroil KingBroil King
Grill Type
Kamado Grills--Gas Grills & SmokersGas Grills & Smokers
Material
Cast Iron--Cast IronCast Iron
Accessory Type
Grill Replacement PartGrill Replacement PartGrill Replacement PartGrill Replacement Part
Primary Color
BlackBlackBlackBlack
Width
9"21.7"6"17.32"
Depth
18.25"14.1"19.25"8.46"