ID # 3051549Model # TEBQ42R-CL
Twin Eagles 42-Inch 3-Burner Built-In Propane Gas Grill with Infrared Rotisserie Burner - TEBQ42R-CL
Cutout Dimensions (in inches): 40.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Outstanding grill!
My Twin Eagle 42 inch grill
Cooking Grid Dimensions
38 X 20"39 X 21"38 X 20"37 1/4 X 19"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Commercial
YesYesYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch42 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredOne InfraredOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Cutout Width
40 1/4"41"40 1/4"40 1/2"
Cutout Depth
24 1/4"24 1/2"24 1/4"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoYes
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
760 Sq. Inches1200 Sq. Inches760 Sq. Inches770 Sq. Inches
Main Grilling Area
760 Sq. Inches855 Sq. Inches760 Sq. Inches770 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes--Yes--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Heat Zone Separators
YesNoYesNo
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
369 Sq. Inches345 Sq. Inches369 Sq. Inches--
Flash Tubes
YesYesYesNo
Width
42"42"42"42"
Height
26.39"25"26.39"26.0625"
Depth
29.64"28.38"29.64"27.25"