ID # 3051528Model # TEBQ36G-CN
Twin Eagles 36-Inch 3-Burner Built-In Natural Gas Grill - TEBQ36G-CN
Sale
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
Frequently Bought Together
Key Features
  • Hexagon-shaped stainless steel cooking rods are extra thick for searing
  • Indigo Blue Exclusive Control Illumination provides precise control knob setting
  • Easy-to-open hood assist system
  • Large capacity sealed smoker box lets you add unique flavor to grilled foods
Cutout Dimensions (in inches): 34.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Answers:
Hi Stephene. Rotisserie burners heat the things directly in front of them. Thermometers in the hoods measure the air temperature inside of the grill compartment and will not really read the temperature from the rotisserie burner. So the 225 F temperature on the thermometer in the hood is typical, and not an indication that the rotisserie burner isn't working as it should.
Asked by Stephene | Answered by Wesley
Question:
who installs it.How much would it costWas This Helpful?
Answers:
Asked by sami | Answered by Wesley
Asked by Nick | Answered by Wesley
Asked by Robert | Answered by Wesley
Hi, can the 36 inch grill be backed up to a wall? How much clearance does it need behind it?Was This Helpful?
Asked by Sam Hawksworth | Answered by Caroline
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Sale
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Cooking Grid Dimensions
32 X 20"31 5/16 X 19"32 X 20"32 1/4 X 20 1/4"
Class
LuxuryLuxuryLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced Parts--
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
YesNoYes--
Commercial
YesNoYes--
Series
36 Inch36 Inch36 Inch48 Inch
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableOne InfraredNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel--
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYesYes--
Cutout Width
34 1/4"34 1/2"34 1/4"45 3/4"
Cutout Depth
24 1/4"23"24 1/4"22 3/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoNoYes
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
640 Sq. Inches660 Sq. Inches640 Sq. Inches--
Rotisserie Kit
NoYesYesYes
Main Grilling Area
640 Sq. Inches660 Sq. Inches640 Sq. Inches630 Sq. Inches
Includes Warming Rack
Yes--Yes--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Smoker
YesYesYesYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesNo
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelCast Stainless Steel
Rotisserie Burner Btus
No Rear Burner185001400018000
Heat Zone Separators
YesNoYesNo
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
308 Sq. Inches--308 Sq. Inches241 Sq. Inches
Flash Tubes
YesNoYesYes
Width
36"36"36"53.438"
Height
26.39"26"26.39"24.25"
Depth
29.64"26.1875"29.64"26.625"