ID # 3051540Model # TEBQ36RS-CN
Cutout Dimensions (in inches): 34.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Answers:
Hi Stephene. Rotisserie burners heat the things directly in front of them. Thermometers in the hoods measure the air temperature inside of the grill compartment and will not really read the temperature from the rotisserie burner. So the 225 F temperature on the thermometer in the hood is typical, and not an indication that the rotisserie burner isn't working as it should.
Asked by Robert | Answered by Wesley
Hi, can the 36 inch grill be backed up to a wall? How much clearance does it need behind it?Was This Helpful?
Cooking Grid Dimensions
32 X 20"31 5/16 X 19"32 1/4 X 20 1/4"32 X 20"
Class
LuxuryLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Series
36 Inch36 Inch48 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableNot AvailableNot Available
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYes--Yes
Cutout Width
34 1/4"34 1/2"45 3/4"34 1/4"
Cutout Depth
24 1/4"23"22 3/4"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoNoYesNo
Main Grilling Area
640 Sq. Inches660 Sq. Inches630 Sq. Inches640 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesYesNoYes
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
YesNoNoYes
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkContinuous SparkHot Surface
Secondary Grilling Area
308 Sq. Inches--241 Sq. Inches308 Sq. Inches
Width
36"36"53.438"36"
Height
26.39"26"24.25"26.39"
Depth
29.64"26.1875"26.625"29.64"