ID # 3010104Model # L54TRF-NG
This item leaves our warehouse within
7-10 Business Days
  • Fixed position ceramic briquettes create consistently even heat distribution
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
can the 2 fold down shelves on the sides of the 54" Lynx be removed so as to fit in a tight spotWas This Helpful?
Answers:
Hey Alexander! They can be folded down, but you could also just not install them on.
Asked by Alexander | Answered by Luke
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse7-10 Business Days
Rebate
Leaves Warehouse1-3 Business Days
View Item
Cooking Grid Dimensions
51 X 21"43 X 20 1/4"50 X 20"50 X 20"
Side Burner Type
None--NoneNone
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne InfraredOne Infrared
Grilling Surface BTUs
98000------
Main Burner Material
Ceramic304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Gas Grill Class
Luxury------
Exterior Stainless Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel----
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
ProfessionalSeries 9--Eagle One
Configuration
FreestandingFreestandingFreestandingFreestanding
Made In USA
Size
XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)XL (43" And Up)
Cart Assembly
Pre-AssembledSome Assembly RequiredSome Assembly RequiredSome Assembly Required
Hose Included
No--YesYes
Commercial
Yes--YesYes
Series
54 Inch48 Inch54 Inch54 Inch
Rear Burner Rotisserie
Yes--YesYes
Side Shelves
YesAvailableYesYes
Side Shelf Material
Stainless Steel--Stainless SteelStainless Steel
On Wheels
Thermometer
AnalogAnalogAnalogDigital
Total Cooking Capacity
1555 Sq. Inches------
Heat Zone Separators
NoNoYesYes
Main Grilling Area
1110 Sq. Inches855 Sq. Inches1000 Sq. Inches1000 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
445 Sq. Inches738 Sq. Inches491 Sq. Inches491 Sq. Inches
Width
79.75"47.938"78.19"78.19"
Height
60.67"62.75"62.98"62.98"
Depth
28.38"26.875"29.64"29.64"