ID # 3009996Model # L30ATR-NG
This item leaves our warehouse within
3-5 Business Days
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
How much room behind grill to open lidWas This Helpful?
Answers:
Asked by Weld one | Answered by Wesley
Compare Similar Items
Cooking Grid Dimensions
27 X 21"32 1/4 X 20 1/4"27 X 20"27 1/4 X 19"
Class
LuxuryPremiumPremiumLuxury
Collection
ProfessionalSeries 7T-SeriesALXE
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced Parts--NoYes
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
No--NoNo
Commercial
Yes--YesNo
Series
30 Inch36 Inch30 Inch30 Inch
Number Of Main Burners
2 Burners3 Burners2 Burners2 Burners
Infrared Main Burner
All InfraredNot AvailableAvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel--304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternalNoneInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
Yes--NoYes
Cutout Width
29"34 1/2"28"28 1/2"
Cutout Depth
24 1/2"22 3/4"23"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Total Cooking Capacity
840 Sq. Inches--540 Sq. Inches542 Sq. Inches
Rotisserie Kit
YesYesAvailableYes
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Ceramic Infrared304 Stainless Steel304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel
Cooking Grate Material
Stainless SteelCast Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
1400014000No Rear Burner15000
Main Grilling Area
600 Sq. Inches630 Sq. Inches540 Sq. Inches542 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkContinuous SparkContinuous Spark
Secondary Grilling Area
240 Sq. Inches241 Sq. Inches----
Flash Tubes
YesYesYesNo
Smoker
YesYesNoYes
Width
30"41.625"30.06"30"
Height
25"24.25"23.45"26"
Depth
27.88"26.625"27.09"26.1875"