ID # 3002766Model # EMBR42-LP-OR
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
4 Burners4 Burners3 Burners--
Class
PremiumPremiumLuxuryLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireAspireProfessionalALXE
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYes--
Commercial
NoNoYesNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch56 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableOne Infrared--
Primary Color
OrangeOrangeStainless SteelOrange
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesNoYes--
Cutout Width
41"41"41"54 1/2"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"24 1/2"23"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches993 Sq. Inches1200 Sq. Inches1124 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless Steel304 Stainless SteelCeramic--
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramic--
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"37 1/4 X 19"
Heat Zone Separators
NoNoNo--
Main Grilling Area
774 Sq. Inches774 Sq. Inches855 Sq. Inches707 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot Surface--
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches219 Sq. Inches345 Sq. Inches416 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYes--
Smoker
NoNoYes--
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
42"42"42"56"
Height
27.187"27.187"25"26"
Depth
28.312"28.312"28.38"26.81"