ID # 3002748Model # EMBR36-NG
(1)
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
1-3 Business Days
Related Departments
Customer Reviews
5
1 reviews
Leon
Jul 13, 2020
Verified Purchaser
One of the best purchases I've made in a while!
Was This Helpful?
Questions & Answers
Question:
What is the weight of this grill?Was This Helpful?
Answers:
Hello Joe! This grill is approximately 250lbs.
Asked by Joe | Answered by James
Compare Similar Items
Current Item
Number Of Main Burners
3 Burners3 Burners3 Burners3 Burners
Class
PremiumLuxuryLuxuryLuxury
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
AspireALXESeries 9--
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYes--Made In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")Medium (27 - 33")
Hose Included
NoNo--Yes
Commercial
NoNo--Yes
Series
36 Inch36 Inch36 Inch36 Inch
Infrared Main Burner
One InfraredNot AvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel--304 Stainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYes--Yes
Cooking Grid Dimensions
30 1/2 X 21 3/16"31 5/16 X 19"32 1/4 X 20 1/4"32 X 20"
Cutout Width
35"34 1/2"34 1/2"34 1/4"
Cutout Depth
23 1/2"23"22 3/4"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoYesNo
Total Cooking Capacity
830 Sq. Inches660 Sq. Inches--640 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
304 Stainless Steel18-SR Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Stainless SteelStainless SteelCast Stainless SteelStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
647 Sq. Inches660 Sq. Inches630 Sq. Inches640 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceContinuous SparkHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
183 Sq. Inches--241 Sq. Inches308 Sq. Inches
Flash Tubes
NoNoYesYes
Smoker
NoYesYesYes
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Width
36"36"35.938"36"
Height
27.187"26"27.25"26.39"
Depth
28.312"26.1875"26.875"29.64"