ID # 3002256Model # EABR30-NG-BK
Aspire By Hestan 30-Inch Built-In Natural Gas Grill With Rotisserie - Stealth - EABR30-NG-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
24 Hours
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Class
PremiumLuxuryPremiumPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Collection
Aspire--AspireAspire
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
NoYesNoNo
Commercial
NoYesNoNo
Series
30 Inch30 Inch30 Inch30 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesYes
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"
Cutout Width
29"28 1/4"29"29"
Cutout Depth
23 1/2"24 1/4"23 1/2"23 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
YesNoYesNo
Total Cooking Capacity
666 Sq. Inches520 Sq. Inches666 Sq. Inches666 Sq. Inches
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Main Grilling Area
519 Sq. Inches520 Sq. Inches519 Sq. Inches519 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
147 Sq. Inches248 Sq. Inches147 Sq. Inches147 Sq. Inches
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"30"30"30"
Height
27.187"26.39"27.187"27.187"
Depth
28.312"29.64"28.312"28.312"