ID # 3002076Model # EAB30-NG-BK
Aspire By Hestan 30-Inch Built-In Natural Gas Grill - Stealth - EAB30-NG-BK
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Class
PremiumPremiumLuxuryPremium
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural GasNatural Gas
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
NoNoYesNo
Commercial
NoNoYesNo
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredNot AvailableOne Infrared
Primary Color
BlackStainless SteelStainless SteelBlack
Cutout Width
29"29"28 1/4"29"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"24 1/4"23 1/2"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
666 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches666 Sq. Inches
Rotisserie Kit
NoNoNo--
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
519 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches519 Sq. Inches
Secondary Grilling Area
147 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches147 Sq. Inches
Width
30"30"30"30"
Height
27.187"27.187"26.39"27.187"
Depth
28.312"28.312"29.64"28.312"