ID # 3002172Model # EAB42-LP-BU
Aspire By Hestan 42-Inch Built-In Propane Gas Grill - Prince - EAB42-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Symmetrical Ceramic disc briquette tray flips for easy cleanup
  • Dual 20-watt under-hood halogen lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Easy to open spring-assist hood
Related Departments
Free Shipping
Leaves Warehouse4-6 Weeks
Rebate
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burner4 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumLuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropane
Collection
AspireRockwellAspire
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Made In The USA With Globally Sourced PartsYesMade In The USA With Globally Sourced Parts
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesNoYes
Commercial
NoNoNo
Series
42 Inch--42 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableNot AvailableOne Infrared
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNo
Primary Color
BlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalNoneInternal / External
Hamburger Data
382731
Rear Burner Rotisserie
NoNoYes
Cutout Width
41"46 3/4"41"
Cutout Depth
Cutout Height
Quick Ship
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches666 Sq. Inches993 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Flame Tamer Material
CeramicStainless SteelCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
NoNo--
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"36 X 18 1/2"36 1/2 X 21 3/16"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches--774 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceFlame ThrowerHot Surface
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches--219 Sq. Inches
Flash Tubes
NoYesNo
Smoker
Spring Assisted Hood
YesYesYes
Thermometer
AnalogNoneAnalog
Width
42"48"42"
Height
27.187"16.75"27.187"
Depth
28.312"27.406"28.312"