ID # 3002760Model # EMBR42-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Number Of Main Burners
4 Burners3 Burners4 Burners3 Burner
Class
PremiumLuxuryPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireProfessionalAspireRockwell
Size
Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")Large (34 - 42")
Hose Included
YesYesYesNo
Commercial
NoYesNoNo
Series
42 Inch42 Inch42 Inch--
Infrared Main Burner
One InfraredAll InfraredNot AvailableNot Available
Primary Color
BlueBlueBlueBlue
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalNone
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesNoNo
Cutout Width
41"41"41"46 3/4"
Cutout Depth
23 1/2"24 1/2"23 1/2"23 7/8"
Total Cooking Capacity
993 Sq. Inches1200 Sq. Inches993 Sq. Inches666 Sq. Inches
Main Burner Material
304 Stainless SteelCeramic Infrared304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Flame Tamer Material
Ceramic--CeramicStainless Steel
Rotisserie Burner Btus
1200016000--No Rear Burner
Cooking Grid Dimensions
36 1/2 X 21 3/16"39 X 21"36 1/2 X 21 3/16"36 X 18 1/2"
Heat Zone Separators
Main Grilling Area
774 Sq. Inches855 Sq. Inches774 Sq. Inches--
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceFlame Thrower
Secondary Grilling Area
219 Sq. Inches345 Sq. Inches219 Sq. Inches--
Flash Tubes
NoYesNoYes
Smoker
NoYesNoNo
Thermometer
AnalogAnalogAnalogNone
Width
42"42"42"48"
Height
27.187"25"27.187"16.75"
Depth
28.312"28.38"28.312"27.406"