ID # 3002052Model # EAB30-LP-BU
Aspire By Hestan 30-Inch Built-In Propane Gas Grill - Prince - EAB30-LP-BU
Rebate
Buy an Aspire Grill & Save 15% on Additional Items
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
4-6 Weeks
Frequently Bought Together
Key Features
Made in the USA for quality craftsmanship and long lasting durability
  • Symmetrical Ceramic disc briquette tray flips for easy cleanup
  • Dual 20-watt under-hood halogen lighting helps you keep an eye on your grilling day or night
  • Easy to open spring-assist hood
Related Departments
Customer Reviews
Be the first to write a review!
Questions & Answers
Question:
Answers:
Hi Andrew, this grill is equipped with a flexible electrical cord with a three-prong grounding plug. The grill is designed for 120 V AC power and must be plugged into GFCI protected circuit. The grill should not be connected to an electrical supply until after gas connections have been made and leak checks performed.
Asked by andrew wilcox | Answered by Rosa
Compare Similar Items
Current Item
Free Shipping
Leaves Warehouse4-6 Weeks
Rebate
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners2 Burners
Exterior Material
Stainless SteelStainless SteelStainless SteelStainless Steel
Class
PremiumPremiumPremiumLuxury
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Collection
AspireAspireAspire--
Configuration
Built-InBuilt-InBuilt-InBuilt-In
Made In USA
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Hose Included
YesYesYesYes
Commercial
NoNoNoYes
Series
30 Inch30 Inch30 Inch30 Inch
Infrared Main Burner
Not AvailableOne InfraredNot AvailableNot Available
Stainless Steel Grade
304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel304 Stainless Steel
Marine Grade
NoNoNoNo
Primary Color
BlueStainless SteelBlackStainless Steel
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalInternal / External
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
NoYesYesYes
Cutout Width
29"29"29"28 1/4"
Cutout Depth
23 1/2"23 1/2"23 1/2"24 1/4"
Cutout Height
Quick Ship
NoYesYesNo
Total Cooking Capacity
666 Sq. Inches666 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches
WiFi/Bluetooth Enabled
NoneNoneNoneNone
Grilling Surface Btus
Main Burner Material
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicCeramic
Cooking Grate Material
Rotisserie Kit
No----Yes
Cooking Grid Dimensions
24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"
Heat Zone Separators
NoNoNoYes
Main Grilling Area
519 Sq. Inches519 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceHot Surface
Secondary Grilling Area
147 Sq. Inches147 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches
Flash Tubes
Smoker
Spring Assisted Hood
YesYesYesYes
Thermometer
AnalogAnalogAnalogAnalog
Width
30"30"30"30"
Height
27.187"27.187"27.187"26.39"
Depth
28.312"28.312"28.312"29.64"