ID # 3051513Model # TEBQ30R-CL
Twin Eagles 30-Inch 2-Burner Built-In Propane Gas Grill with Infrared Rotisserie Burner - TEBQ30R-CL
Cutout Dimensions (in inches): 28.25 W x 24.25 D x 11.75 H.
Easy hookup, good quality construction
One minor issue: The temp gauge has a black background with a black indicator hand. Hard to read unless really up close. My old TEBQ30,of 17 years had a white background with a black indicator. Very easy to read from a distance. Other than that it is a great replacement. It fit perfectly into the space of the old grill and was easy to hook up. No external power supply like the old TEBQ30. Just a 120 VAC power cord to plug in and hook up the propane supply. Air shudders were in perfect adjustment from the factory-nice even blue flame.
Question:
How to replace the halogen light assembly on my 30 inch twin eagles grillWas This Helpful?
Answers:
Hi Don. 1. Gently pop the lens cover out. 2. Remove the old light bulb by pulling it straight out of the socket without twisting the light bulb. Wearing plastic gloves, insert the new light bulb into the socket. DO NOT touch bulb with bare hands as the oil and dirt will shorten bulb life. (Bulb is small with two prongs, 12V/10W, don’t handle without gloves)
Cooking Grid Dimensions
26 X 20"24 1/2 X 21 3/16"26 X 20"22 X 21"
Class
LuxuryPremiumLuxuryPremium
Fuel Type
PropanePropanePropanePropane
Size
Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")Small (0 - 26")
Commercial
YesNoYesYes
Series
30 Inch30 Inch30 Inch48 Inch Dual Dome
Number Of Main Burners
2 Burners2 Burners2 Burners6 Burners
Grill Lights
Internal / ExternalInternal / ExternalInternal / ExternalNone
Hamburger Data
Rear Burner Rotisserie
YesYesYesNo
Cutout Width
28 1/4"29"28 1/4"53 3/8"
Cutout Depth
24 1/4"23 1/2"24 1/4"23"
Cutout Height
11 3/4"11 1/2"11 3/4"13"
Quick Ship
NoYesNoNo
Total Cooking Capacity
520 Sq. Inches666 Sq. Inches520 Sq. Inches1320 Sq. Inches
Main Grilling Area
520 Sq. Inches519 Sq. Inches520 Sq. Inches924 Sq. Inches
Flame Tamer Material
CeramicCeramicCeramicStainless Steel
Smoker
YesNoYes--
Rotisserie Kit
Yes--YesNo
Ignition Type
Hot SurfaceHot SurfaceHot SurfaceContinuous Spark
Secondary Grilling Area
248 Sq. Inches147 Sq. Inches248 Sq. Inches396 Sq. Inches
Width
30"30"30"55.723"
Height
26.39"27.187"26.39"32.22"
Depth
29.64"28.312"29.64"24.693"