ID # 2968732Model # OLL48SP12SN
Free Shipping
This item leaves our warehouse within
3-4 Weeks
  • 55,000 BTU natural gas burner produces ample heat for any outdoor space
Product Videos
Questions & Answers
Question:
Answers:
Hi Steve. Empire Comfort System White Mountain See-Through will include a glass panel for each side.
Asked by Steve | Answered by Wesley
Question:
Answers:
What is the height of this fire place with the rock around the fire box?Was This Helpful?
Asked by Chris | Answered by Rosa
Compare Similar Items
Current Item
Installation Type
Built-InBuilt-InFreestanding
Size Range
40 - 49"40 - 49"--
Finish
Stainless SteelStainless SteelReady-to-Finish
Fuel Type
Natural GasNatural GasNatural Gas
Vent Type
VentlessVentlessDirect Vent
Collection
Outdoor LinearOutdoor LinearLinear
BTUs
55,000 BTUs55,000 BTUs80000
Firebox Width Range
40 - 49"40 - 49"--
Fireplace Type
See ThruWallWall
Firebox Width
48"48"40 - 49"
Width
51.75"51.75"18.5"
Height
24.31"24.31"48"
Depth
22.31"19.06"72"